It looks like you are using an older version of Internet Explorer which is not supported. We advise that you update your browser to the latest version of Microsoft Edge, or consider using other browsers such as Chrome, Firefox or Safari.

Lupénka neboli psoriáza je zánětlivé onemocnění, které se nejzřetelněji projevuje na kůži, nehtech a ve vlasech. Jedná se ovšem o zdravotní problém celého organismu, což dokazuje množství přidružených onemocnění. V České republice lupénkou trpí až 300 tisíc lidí, na světě dokonce více než 125 milionů.1-2

Lupénka je způsobena přehnanou reakcí imunitního systému, kdy se kožní buňky množí až 7× rychleji než u zdravé kůže. Proto jsou typickým příznakem lupénky červené skvrny na těle pokryté suchými šupinkami. Postiženy mohou být také nehty nebo dlaně a chodidla. Nepříjemnými projevy lupénky mohou být i bolest, pálení a svědění kůže.1 Více v článku Projevy lupénky.

Lupénka postihuje pacienty jakéhokoli věku. Předpoklady pro vznik lupénky jsou částečně dědičné. Vliv na propuknutí tohoto onemocnění může mít i stres, přehnaná fyzická námaha, infekce nebo zranění. Vyprovokovat nebo zhoršit ji mohou také některé léky nebo nevhodný životní styl zahrnující kouření a nadměrnou konzumaci alkoholu. Lupénku doposud není možné úplně vyléčit, ale díky současné medicíně se její projevy dají výrazně zmírnit nebo zcela potlačit.1 I proto se vyplatí sledovat novinky v léčbě, o možnostech léčby hovořit se svým ošetřujícím lékařem a nespokojit se s polovičatým výsledkem. Další informace v sekci Efektivně u lékaře a Možnosti léčby.

Lupénka se, jak bylo již zmíněno, neomezuje pouze na projevy na kůži, ale je spojena s celou řadou přidružených onemocnění, jako jsou záněty kloubů a šlach – psoriatická artritida, cukrovka, deprese nebo onemocnění srdce. Z toho důvodu se můžeme setkat také s termínem psoriatická nemoc, který naznačuje potřebu komplexního přístupu k léčbě psoriázy a jí přidružených onemocnění.3 Projevy lupénky proto můžeme najít jak na kůži, tak i ukryté pod ní. Další informace v článku Přidružená onemocnění.

Reference:
1.  GKALPAKIOTIS, Spyridon, HORÁČEK, Jiří, OLEJÁROVÁ, Marta et al., 2019. Život s lupénkou. In: Lupénka: Informační materiál pro pacienty. Praha: Novartis, s. 5–6.
2.  DROZENOVÁ, Helena, 2008. Lupénka. Olomouc: Solen, č. 2(3), s. 121–125.
3.  FARLEY, E. et al., 2011. G Ital Dermatol Venereol. Feb; 146(1): 9–15.