It looks like you are using an older version of Internet Explorer which is not supported. We advise that you update your browser to the latest version of Microsoft Edge, or consider using other browsers such as Chrome, Firefox or Safari.

Lupénka je neinfekční, zánětlivé onemocnění způsobené přehnanou reakcí imunitního systému, která poškozuje kůži a projevuje se řadou dalších příznaků.1Mezi typické příznaky patří zarudnutí, svědění a zduření kůže. Nejvýraznějším projevem bývá výrazné odlupování kožních buněk, nazývané také jako šupinatění. Šupiny na kůži vznikají zrychleným množením povrchových buněk kůže, které dostatečně nedozrávají a následně se předčasně odlupují. Kožní buňky se v místech výskytu lupénky obměňují až 7× rychleji, než je tomu u zdravé kůže.1 Mezi nejčastější projevy lupénky můžeme zařadit tyto:

 • Červené skvrny pokryté bílými šupinami1
  Typickým příznakem lupénky jsou červené skvrny pokryté bílými šupinami. Nejčastěji se vyskytují na kolenou, loktech a ve kštici neboli vlasové pokožce hlavy. Postižena však může být například i tvář, hřbety rukou či jiné viditelné části těla.
   
 • Postižení nehtů1
  Lupénka nehtů postihuje přibližně 40–80 % pacientů trpících lupénkou. Nehty mohou mít nepravidelný povrch s dolíčky, mohou se třepit nebo se snáze rozpadají. Mohou se objevit také barevné změny na nehtu či pod nehtem. Pacienti s postižením nehtů jsou náchylnější k rozvoji postižení kloubů, které je nazýváno psoriatická artiritida, více v sekci Psoriatická artritida.
   
 • Svědění, pálení a bolestivost1
  Vedle viditelného postižení lupénkou se objevují také nejvíce obtěžující projevy, jako je svědění, pálení a bolestivost. Jejich míra se odvíjí od závažnosti lupénky. Mohou narušovat každodenní aktivity pacienta, často však mají negativní vliv i na klidný spánek. S účinnou léčbou mohou být tyto projevy tlumeny nebo zcela potlačeny.
   
 • Postižení dlaní a chodidel1
  Můžeme se také setkat s lupénkou na rukou a nohou. Tato forma lupénky je méně častá a objevuje se především na dlaních a chodidlech. Může přinášet značné obtíže při běžných denních činnostech, při práci, například na počítači. Nepříjemná může být i při chůzi a kontaktu s ostatními lidmi.

  Většina pacientů, až 80 %, trpí formou ložiskové lupénky, jejímiž typickými projevy jsou červené bolestivé skvrny na kůži, často doprovázené svěděním.1 Průběh nemoci se může u každého pacienta lišit, a proto je především potřeba veškeré své obtíže konzultovat s dermatologem. Co očekávat od setkání s lékařem a jak se na něj připravit, najdete v sekci Efektivně u lékaře. Více informací o dostupných možnostech léčby a na co máte v léčbě lupénky nárok, v sekci Možnosti léčby.
Reference:
1.   GKALPAKIOTIS, Spyridon, HORÁČEK, Jiří, OLEJÁROVÁ, Marta et al., 2019. In: Lupénka: Informační materiál pro pacienty. Praha: Novartis, s. 5–6.