It looks like you are using an older version of Internet Explorer which is not supported. We advise that you update your browser to the latest version of Microsoft Edge, or consider using other browsers such as Chrome, Firefox or Safari.

Základem pro to, abyste se s axiální spondyloartritidou cítili dobře, je vhodná léčba.1 Udělat toho pro své tělo ale můžete mnohem víc – vyhnout se rizikovým faktorům, snažit se předcházet možným infekcím a nastavit si zdravý životní styl spolu s vhodným postojem pro vaše záda. Důležité je také vědět, co v životě může vaši nemoc ovlivnit a jak k těmto situacím přistoupit, například v těhotenství.

Udržujte zdravý životní styl

Zdravý životní styl a zejména pohyb jsou klíčem k omezení bolesti při tomto onemocnění. Pomůže vám ale také dostat tělo do kondice a být odolnější vůči vnějším vlivům, které mohou na nemoc působit.

  • Mějte pravidelný pohyb

Každodenní pohyb je pro léčbu axiální spondyloartritidy (zkráceně axSpA) klíčový. Správné držení těla a vhodné cviky udrží vaši páteř ohebnou.2 Zvolte si pohyb, který vám bude vyhovovat. Zkuste něco, co vás baví, udržuje vaši páteř a zároveň to není příliš náročné, například pilates, jógu nebo plavání.3 Se správným pohybem poradí váš lékař.

  • Hlídejte si zdravý postoj

Choďte narovnaní a nehrbte se ani ve chvílích mimo cvičení. Vaší páteři to pomůže uvědomit si a zapamatovat, jaký postoj je pro vaše tělo vhodný. Vyzkoušejte si například rozdíl v držení těla při běžné chůzi a s opřením o rovnou stěnu. Každý den můžete správný postoj trénovat – opřete se o stěnu a uvědomte si, jak se vaše paty, záda, ramena a hlava dotýkají zdi.3 Za správné držení těla vám vaše záda poděkují.

Důležité je také spaní ve správné poloze – vyberte si pevnější matraci a spíše menší nebo žádný polštář.

  • Experimentujte se svým jídelníčkem

Přestože spondyloartritidy nemají odborníky předepsanou dietu, řada lidí vnímá pozitivní dopad změny stravování na svůj zdravotní stav.4 Zkuste se zaměřit na sezónní čerstvé ovoce a zeleninu, případně můžete zkusit omezit například tučné červené maso, cukr a celkově nezdravé mlsání. Poslouchejte své tělo, a pokud vám některé úpravy jídelníčku dělají dobře, držte se jich.3 S vhodným zdravým stravováním vám může poradit lékař nebo nutriční specialista.

  • Vyhněte se infekcím

U zánětlivých onemocnění je důležité vyhýbat se infekcím, které mohou ovlivnit průběh vaší nemoci a léčby. Pokud se vám to nepodaří, je třeba vzniklé obtíže včas léčit – informujte svého lékaře co nejdříve. Včasná léčba i menších infekcí může zabránit negativním dopadům na váš celkový zdravotní stav.5

  • Využijte prevenci ve formě očkování

Při některých typech léčby spondyloartritidy dochází k oslabení imunitního systému. Konzultujte proto se svým lékařem i očkování, která vás mohou před dalším oslabením a nemocemi ochránit. U pacientů léčených biologickou léčbou se nesmí podávat očkování živými vakcínami.5

  • Stop kouření a alkoholu

Nezdravé zlozvyky, jako je kouření a alkohol, jsou pro zánětlivá onemocnění obzvlášť nebezpečné Dle studií především kouření zhoršuje poškození kloubů a umocňuje artritickou bolest.6 Zbavit se závislosti je velká zkouška disciplíny, ale pokuste se soustředit na to, proč přestáváte, a držte se toho.

  • Při těhotenství buďte obezřetní

Dalším faktorem ovlivňujícím spondyloartritidu je těhotenství – často totiž omezuje možnosti léčby. Zkuste si těhotenství naplánovat a informovat o něm svého lékaře. Zváží, zda bude ve vašem případě nutné léčbu upravit. V těhotenství se vlivem hormonálních změn artritida může zlepšit, ale o to hůř může překvapit po porodu. Pro matky je proto dobré mít v prvních měsících po porodu zajištěnou pomoc při péči o dítě.6

U onemocnění, která vás trápí dlouhodobě, je důležité nepodceňovat roli lékaře. Ten pomáhá nastavit léčbu tak, aby omezila bolest a aby nemoc co nejméně ovlivňovala váš život, a vybrat léčbu, která je z dlouhodobého hlediska pro vás nejvhodnější.

Hlavním tipem nakonec je: Dodržujte léčbu dle doporučení lékaře. Když to vzdáte, můžete přijít o posun, který jste s léčbou získali. Na druhou stranu pamatujte, že pokud vaše léčba není dostatečná a nepociťujete zlepšení, ptejte se svého lékaře na další možnosti.

 

Zdroje:
1. OLEJÁROVÁ, Marta. Neradiografická axiální spondyloartritida. Praha: Novartis, 2020.
2. HUŠÁKOVÁ, M. a LEVITOVÁ, A. Bechtěrevova nemoc: Návod na aktivní život a průvodce cvičením. Praha: Grada 2018.
3. Arthritis Foundation. 6 self-care tips for axsSpA [online]. [Cit. červen 2021]. Dostupné z: https://www.arthritis.org/diseases/more-about/6-axspa-self-care-tips. Citováno červen 2021
4. PHILLIPS, Quinn. 9 Tips for Relieving Pain and Stiffness from nr-axSpA. In: Everydayhealth.com [online]. Jan 15, 2020 [cit. červen 2021]. Dostupné z: https://www.everydayhealth.com/ankylosing-spondylitis/tips-for-relieving-pain-and-stiffness-from-nr-axspa/
5. ŠLÉGLOVÁ, O.: Biologická léčba revmatických chorob. Praha: Novartis, 2020.
6. Pár cigaret a bechtěrev přijde rychleji. In: Revmaticke-nemoci.cz [online]. 22. 1. 2012 [cit červenec 2021]. Dostupné z: https://www.revmaticke-nemoci.cz/novinky-bechterevova-nemoc/par-cigaret-a-bechterev-prijde-rychleji