It looks like you are using an older version of Internet Explorer which is not supported. We advise that you update your browser to the latest version of Microsoft Edge, or consider using other browsers such as Chrome, Firefox or Safari.

Lupénka neboli psoriáza je zánětlivé neinfekční onemocnění, jehož projevy jsou nejzřetelnější na kůži. Až u 40 % pacientů se však lupénka projeví také na kloubech ve formě psoriatické artritidy. Kožní a kloubní projevy se nemusí vždy objevit současně, nejčastěji předchází lupénka artritidě, v některých případech je tomu ale naopak.1 Zvýšené riziko rozvoje psoriatické artritidy mají pacienti se závažnou formou lupénky, pacienti s lupénkou ve vlasové části hlavy a pacienti s lupénkou nehtů.2

Psoriatická artritida může klouby nenávratně poškodit a zanechat doživotní následky. Z toho důvodu je stěžejní ji zachytit co nejdříve. Včasné rozpoznání možných projevů a konzultace s dermatologem, praktickým lékařem a revmatologem je tou správnou cestou. Mezi nejčastější projevy psoriatické artritidy řadíme tyto:

 • Bolestivé a nateklé klouby, citlivé na dotek2
  Typickým projevem psoriatické artritidy jsou bolestivé a nateklé klouby. Zasaženo může být několik kloubů, ale také jeden. Pacienti často pociťují ranní ztuhlost kloubů, která po rozcvičení ustupuje. Typická klidová bolest může být vnímána nejenom v průběhu dne, ale také v noci, kdy dokáže pacienty budit ze spaní. Odpočinek nemusí vést k dlouhodobější úlevě. Projevy postižení kloubů se mohou zdát obdobné jako u revmatoidní artritidy.

 • Bolestivé záněty a otoky šlach2
  Psoriatická artritida nemusí zasáhnout pouze klouby, ale také místa úponu šlach, tzv. entenzitidy. Často bývá postižena Achillova šlacha, což se projeví bolestí paty. Bolavá mohou být také chodidla, úpony svalů v oblasti pánve, stehenní kosti, úpony loktů a úpony na hrudní kosti. Při zánětu je úpon šlachy bolestivý na tlak a může být oteklý.

 • Zánět celého prstu2
  Otoky a bolestivost kloubů jsou běžným projevem psoriatické artritidy. Můžeme se však setkat i s náhlým, bolestivým otokem celého prstu, tzv. daktylitidou. Daktylitidou mohou být postiženy prsty rukou i nohou. Bolestivý otok zpravidla znesnadňuje nebo znemožňuje pohyby postiženého prstu. Tento projev psoriatické artritidy je také označován jako „párkovitý prst“.3

 • Oční záněty2
  V souvislosti s psoriatickou artritidou se můžeme setkat také s celou řadou mimokloubních projevů. Nejčastěji se jedná o zánět spojivky oka, pro který je typické začervenání oka a otok víčka. Objevit se může také pálení, svědění a pocit cizího tělesa v oku. Závažnější formou zánětu v oční oblasti mohou být záněty duhovky nebo záněty cévnatky.

Souvislost mezi lupénkou a psoriatickou artritidou nemusí být na první pohled zcela zjevná. Pacienti by ale měli věnovat pozornost i zdánlivě nesouvisejícím zdravotním obtížím. V případě psoriatické artritidy je třeba mít na paměti, že nerozpoznané onemocnění může vést k nevratnému postižení kloubů. Komplexní přístup k léčbě psoriatické nemoci, jak je lupénka spolu se svými přidruženými onemocněním nazývána, a pravidelné kontroly u praktického lékaře a dermatologa jsou proto nezbytností. Sdílení veškerých obtíží s lékařem může hrát klíčovou roli pro včasné zachycení onemocnění.Více informací o tom, jak lékař posuzuje psoriatickou artritidu, se dozvíte v článku Jak lékař posuzuje stav psoriatické artritidy.

Reference:
1.   REICH, K. et al. Br J Dermatol 2009; 160: 1040
2.   GKALPAKIOTIS, S. a kol. Lupénka. Informační materiál pro pacienty. Praha. Novartis, 2019. 
3.   Revmatické nemoci. [online] [Poslední přístup 15. 12. 2019] Dostupné z: https://www.revmaticke-nemoci.cz/novinky-revmatoidni-artritida/parkovity-prst-vite-co-to-je-a-hlavne-co-s-tim-1372