It looks like you are using an older version of Internet Explorer which is not supported. We advise that you update your browser to the latest version of Microsoft Edge, or consider using other browsers such as Chrome, Firefox or Safari.

Dermatologie v oblasti léčby lupénky velmi pokročila a pro pacienty dnes existuje daleko více možností léčby než kdykoliv předtím. Není tedy načase vrátit zpět do svého života každodenní drobnosti, které kvůli lupénce možná už dlouho postrádáte? Není načase opět bez obav ukazovat svou kůži? Najděte spolu se svým lékařem tu správnou variantu léčby. Připravili jsme pro vás jejich přehled.

Lokální léčba ložisek1

Aplikuje se přímo na kůži a zahrnuje různé krémy, roztoky a masti. Využívá se především u mírnějších forem lupénky a jako doplňková terapie u těch závažnějších. V současnosti se nanášejí především přípravky s obsahem kortikoidů a vitamínu D. Tyto přípravky se zaměřují primárně na jednoduchost aplikace a kosmetický efekt, čímž se myslí především minimální zápach nebo nežádoucí umaštění či zabarvení oblečení. 

Fototerapie a fotobalneoterapie1

Obě tyto léčby se používají, pokud lokální léčba nezabrala nebo nepřináší dostatečné zlepšení. Fototerapie využívá působení ultrafialového záření na kůži, kterému je pacient vystavován pomocí lamp. Aplikuje se pouze ve specializovaných centrech. Při fotobalneoterapii je navíc využíváno i léčebných koupelí.

Před nasazením těchto typů léčby bude váš lékař zvažovat, jaký je právě váš typ kůže. Ani vy se nad tím nezapomeňte pozastavit. Každý typ kůže má totiž individuální citlivost na UV záření. Navíc u pacientů s lupénkou, kteří zároveň trpí psoriatickou artritidou, nemůže být fototerapie použita jako jediný způsob léčby.

Systémová léčba konvenční

Na rozdíl od lokální léčby a fototerapie se neaplikuje na kůži, ale ovlivňuje celý organismus. Existuje několik možností podání. Může být ve formě tablet, infuzí nebo podkožních injekcí, kterými se léčivá látka dostává do celého organismu. Injekční přípravky se podávají, v závislosti na typu, v intervalu jednoho týdne až několika měsíců. Léčba je určena pro pacienty s vážnější formou lupénky1 (více o hodnocení vážnosti lupénky zde). Zároveň je využívána u pacientů, kteří trpí současně lupénkou a psoriatickou artritidou2 (více o psoriatické artritidě zde).

Když je pacientovi nasazena systémová léčba, obvykle lékař začíná s formou tablet. Až v případě, že léčba prostřednictvím tablet nemá uspokojivé výsledky, přichází na řadu injekční podávání. Není to však striktním pravidlem.

TIP: Pokud je to zrovna váš případ a necítíte se na samostatnou aplikaci injekcí, vždy se můžete na většině pracovišť domluvit a na injekci v pravidelném čase docházet.1

Systémová léčba – biologická

Biologická léčba představuje nejmodernější způsob systémové léčby. Ovlivňuje svým působením celý organismus stejně jako konvenční systémová léčba. Její působení je ale ve srovnání s konvenční systémovou léčbou mnohem lépe zaměřeno na konkrétní imunologické pochody v organismu. Využívá se především u těžších forem lupénky.

Biologické přípravky cílí na imunitní systém, kde blokují vybrané komunikační signály, které souvisí s projevy psoriázy či psoriatické artritidy. Působení biologické léčby je tedy velmi úzce zaměřené.3 Lékař má v současné době možnost zvolit takový přípravek, který nejlépe naplní potřeby konkrétního pacienta, např. léčbu takovou, která působí jak na lupénku, tak na psoriatickou artritidu zároveň. Také u biologické léčby platí, že je třeba vzít v úvahu možné nežádoucí účinky a zvážit také skutečnost, že reakce na léčbu může být u každého jiná. Biologická léčba se podává v pravidelných intervalech buď ve formě infuzí, nebo podkožních injekcí.1

Reference:
1.   GKALPAKIOTIS, Spyridon, HORÁČEK, Jiří, OLEJÁROVÁ, Marta et al., 2019. In: Lupénka: Informační materiál pro pacienty. Praha: Novartis
2.   NEVORALOVÁ, Z. Celková léčba lupénky. Dermatologie v praxi 2013; 7(4): 160–164. Dostupné z: https://www.dermatologiepropraxi.cz/pdfs/der/2013/04/04.pdf
3.   Dermanet. Léčba lupénky. Dostupné z: http://www.dermanet.cz/cs/kozni-choroby/lupenka/lecba-lupenky__s581x7293.html