1. Vsaďte na zápisník a dělejte si pravidelné poznámky
Ze všeho nejdříve začněte tím, že si koupíte diář nebo zápisník, do kterého si budete průběžně zapisovat projevy lupénky. Ocení to jak váš lékař, tak vy sami. Oba budete vědět, jak se vaše onemocnění vyvíjí, jestli se zhoršuje, zlepšuje, nebo se vůbec nemění a zvolená léčba možná nepřináší výsledky, které jste si od ní slibovali. Nemusíte si do diáře zapisovat každý den. Stačí jednou týdně nebo pokud přijde něco zlomového, jako například oteklé klouby po probuzení. Zápisník pro zaznamenávání lupénky najdete v sekci ke stažení nebo na tomto odkazu.
Do diáře si kromě fyzických projevů můžete zapisovat také to, jak se cítíte. Jste už několik dní po sobě nesví, nikam se vám nechce a nejradši byste zůstali celý den doma? Tyto a další podobné pocity by neměly zůstat jen ve vašem nitru, neberte je proto na lehkou váhu. Pro ty, kdo nejsou příznivci psaní rukou, se hodí využít i elektronické zápisníky nebo některou z aplikací pro vedení poznámek.
2. Mluvte se svým lékařem otevřeně
Nebojte se u lékaře otevřít téma, které vás zajímá. Rovněž nečekejte na to, až se vás on sám zeptá, zda vás něco trápí. Řekněte mu to sami. Snažte se nic nezatajovat a zmiňte všechny informace o svém zdravotním stavu, i ty, které se mohou na první pohled zdát nedůležité nebo bez souvislosti. To je důležité zejména proto, že se s lupénkou pojí řada dalších přidružených onemocnění; bude-li o všem lékař vědět, snadněji dokáže na vaši situaci zareagovat. Pomoci vám může právě i psaní poznámek, kde si zaznamenáte nejen své případné obtíže, ale také otázky, které byste lékaři chtěli položit.
3. Dodržujte pravidelné kontroly a naordinovanou léčbu
Pravidelné kontroly jsou absolutním základem. Zvykněte si proto objednávat se na ně včas, nejlépe když u lékaře zrovna jste. Snažte se je neodkládat a neplánujte je až tehdy, kdy vás trápí nějaké potíže. Dodržování naordinované léčby by pak pro vás mělo být naprostou samozřejmostí. Pokud léčba zabírá tak, jak má, ani po zlepšení vašeho stavu ji nepřestávejte dodržovat. Držte se vždy doporučení svého lékaře.
4. Nezapomeňte na zdravý životní styl1
Neodkládejte to na zítra, za týden nebo od nového roku. Vsaďte na zdravý životní styl s konečnou platností teď. Odpovídající tělesná hmotnost, abstinence kouření a žádná nebo jen střídmá konzumace alkoholu vašemu onemocnění jen prospěje. Kouření a alkohol mohou snížit účinnost léčby a způsobují řadu zdravotních obtíží. Upravte svůj styl stravování dlouhodobě a najděte si takový, který vám bude chutnat. Zařaďte do svého režimu také pravidelný pohyb. Začněte třeba s chůzí s holemi, jógou nebo jízdou na kole. Nezapomeňte, že i malá změna může být velkým úspěchem.
5. Buďte aktivní, je to vaše tělo, váš život, vaše zdraví
Nezapomínejte, že se jedná o vaše tělo. To je, oč tu běží. A pokud se do své léčby a cesty za větší spokojeností a komfortem plně nezapojíte, pravděpodobně pro vás bude těžší jich dosáhnout. Zamyslete se nad tím, co od léčby očekáváte. Sledujte novinky v léčbě a aktivně o nich se svým lékařem mluvte. Necítíte-li, že je vám lékař vnímavým partnerem, zkuste si o problematice pohovořit s jiným odborníkem. Předně začněte ale u sebe a přečtěte si čtyři předešlé body, které vám mohou pomoci na cestě za čistou kůží i zdravým organismem.