It looks like you are using an older version of Internet Explorer which is not supported. We advise that you update your browser to the latest version of Microsoft Edge, or consider using other browsers such as Chrome, Firefox or Safari.

Partnerský život často vyžaduje, abyste se svému protějšku otevřeli a společně překonali nástrahy, které život přináší. O to víc to platí s lupénkou, která ovlivňuje vzhled a psychickou pohodu. Máme pro vás několik tipů, které vám pomohou zbavit se nepříjemných pocitů a sdílet s vaším partnerem vše, co ke vztahu patří. Více o intimitě s lupénkou a o dalších tématech si můžete poslechnout také ve videích s odborníky na platformě lupenka.org. Poslouchat nemusíte sami, zapojit můžete i svého partnera. Více o tom, jak se registrovat, naleznete zde.

Mluvte o svojí lupénce

Nepříjemné pocity a obavy přicházejí často proto, že se o problému nemluví.1 Předstírat, že jste v pohodě, i když se necítíte dobře, nepomůže vám ani vašemu vztahu s partnerem. Promluvte si s ním o své lupénce co nejdříve a dostaňte situaci pod kontrolu, zvláště pokud máte strach z reakcí během intimního sblížení.

Důležitou roli hraje v této oblasti také komunikace s lékařem. Ukažte mu přesně, kde se vaše lupénka utrhla ze řetězu, a nastavte si zlepšení na těchto místech jako cíl své léčby.

Převezměte kontrolu nad situací

Postavte se lupénce čelem, mluvte o ní a překonejte svůj stud pomocí těchto tipů:

  • Zapojte partnera do své pravidelné péče o kůži. Zasvěťte ho do své péče a rituálů, které vaše pokožka vyžaduje. Ukažte mu, že se není čeho bát, a otevřeně mluvte o tom, co je vám příjemné a co ne. Tyto společné chvíle prohloubí vaši důvěru a dají vztahu nový rozměr.1
  • Vytvořte si příjemnou atmosféru. Při překonávání vlastního strachu je prostředí, ve kterém se cítíte dobře, velmi důležité. Zapalte si svíčky, dejte si dobrou večeři a oblečte si něco, v čem se cítíte sebevědomě a přitažlivě.1
  • Experimentujte s různými lubrikanty. Je na vás, abyste si našli ty, které budou nejvíc vyhovovat vaší pokožce. Nebojte se hledat něco nového, ideální lubrikanty a také prezervativy s lubrikantem by vám měly pomoci užít si intimní chvíle bez nepříjemných pocitů.1
  • Mluvte o tom, co je vám příjemné. Nikdy nezapomínejte komunikovat se svým partnerem o tom, co je vám příjemné a co není. Naučte se experimentovat a přijímat „trapasy“ ne jako chyby, ale jako příležitost posunout se k tomu, co se vám líbí.2

Pokud se nemůžete pohnout ve svém intimním životě dál a nevíte, co dělat, kontaktujte odborníka, který vám pomůže potíže překonat. Nezoufejte ani nad nevýznamnými „trapasy“ z intimního života – ty k tomu patří a stávají se každému. Uvědomte si, že je nutné s partnerem sdílet všechny obavy, protože zamlčování často vede k odcizení. Budujte svůj vztah beze strachu a otevřete se hledání nových řešení.

Zdroje:
1. European Academy of Dermatology and Venerology. Psoriasis and Intimacy [online]. 2019 [cit. květen 2021]. Dostupné z: https://eadv.org/cms-admin/showfile/9635-EADV%20PSORIASIS-8-Intimacy.pdf.
2. GARDNER, Stephanie S. Your sex life and psoriasis. In: WebMD.com [online]. 2020 [cit. květen 2021]. Dostupné z: https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/psoriasis/psoriasis-sex-tips.