It looks like you are using an older version of Internet Explorer which is not supported. We advise that you update your browser to the latest version of Microsoft Edge, or consider using other browsers such as Chrome, Firefox or Safari.

Čas vyhrazený vašemu zdraví nekončí zabouchnutím dveří od ordinace. Naopak. Zamyslete se, zda jste se svého lékaře zeptali na všechno, co vás zajímalo. Pokud ne, udělejte si poznámky a na příští kontrole to můžete změnit. Pozornost byste svému tělu měli věnovat i mimo ordinaci. Nemáme na mysli dlouhé hloubání o bolestech a o tom, proč se týkají zrovna vás. Naopak, vezměte své onemocnění konstruktivně do vlastních rukou a pracujte s ním jako s výzvou. Medicína jde stále kupředu a i vy můžete ovlivnit, jak pozitivně se dotkne vašeho zdravotního stavu. Začněme ale jednoduše.

Buďte všímaví

Buďte k sobě pozorní a onemocnění poctivě sledujte. Dělejte si pravidelné poznámky o svém zdravotním stavu. Všímejte si, zda se projevy zhoršují, či naopak, a pozorujte také, jestli se s nimi nepojí omezení v běžném životě. Dobrou pomůckou je vést si záznamy. Všechna tato drobná zjištění mohou zefektivnit příští návštěvu u lékaře. Musíte se však o ně s ním podělit. Jedině tak si může lékař udělat ještě konkrétnější představu o vývoji projevů nemoci. O pokrocích či zhoršení pak můžete společně diskutovat nebo se rovnou domluvit na případných změnách léčby.

Plánujte

Plánujte a myslete dopředu. Svou další prohlídku u lékaře mějte vždy pevně naplánovanou, neodkládejte ji a neobjednávejte se k lékaři teprve ve chvíli, kdy se vám přitíží. Kontroly u lékaře byste neměli vnímat jako záchranu v momentě problému, ale jako možnost dlouhodobého zlepšování vašeho zdravotního stavu.1

Mějte vůli

Důležitou roli sehrává i vůle pacienta. Dodržovat doporučení lékaře je totiž zásadní. Pokud vám lékař na srdce žádná nekladl, příště se ho na ně určitě otevřeně zeptejte. Do té doby se můžete inspirovat v sekci Tipy pro život s lupénkou, Desaterem pro nemocné s chronickou kopřivkou a rady pro život v rubrice Axiální spondyloartritidy. Například změny životního stylu jsou něčím, co může váš zdravotní stav pozitivně ovlivnit.

Na závěr nikdy nezapomeňte na to, že váš lékař není jediný odborník na vaše onemocnění. Expertem jste hlavně vy sami! Nikdo totiž vaše tělo nezná lépe. Buďte jednoduše aktivním a samostatným manažerem svého zdraví, což je u chronického onemocnění velmi důležité.

Zdroje:
1. GKALPAKIOTIS, Spyridon, HORÁČEK, Jiří, OLEJÁROVÁ, Marta et al., 2019. In: Lupénka: Informační materiál pro pacienty. Praha: Novartis.