It looks like you are using an older version of Internet Explorer which is not supported. We advise that you update your browser to the latest version of Microsoft Edge, or consider using other browsers such as Chrome, Firefox or Safari.

Pokud trpíte lupénkou nebo psoriatickou artritidou, pravidelné návštěvy u lékaře by měly být nedílnou součástí léčby. I přesto, že máte možná pocit, že už o své nemoci vše víte nebo že už se nic nového nedozvíte, nevzdávejte se možnosti otevřeně si se svým lékařem promluvit. Tempo, kterým se možnosti medicíny vyvíjejí, je neuvěřitelné a může mít pozitivní dopad i na vás. Nachystali jsme pro vás tipy, jak se na takovou konzultaci u lékaře připravit a vytěžit z ní co nejvíce pro vaše zdraví a spokojenost.

První tip: uvědomte si, co od léčby očekáváte

Prvním krokem k úspěšné léčbě, je uvědomit si, co od léčby my sami očekáváme. Lékaři mají vlastní představu o cílech léčby a o tom, co by pro pacienta mohlo být nejlepší. Neméně důležitá je ale představa samotného pacienta. Nemějte strach říct lékaři, co od léčby očekáváte vy. Nasměrujte svá očekávání na úspěch a snažte se být otevření novým terapeutickým metodám.

Druhý tip: sdílejte

Důležité je uvědomit si, že lékař neumí číst myšlenky. Nečekejte proto, až se zeptá na vaše obtíže, ale řekněte mu o nich sami. Proto se před návštěvnou lékaře zamyslete nad tím, na co byste se rádi zeptali. Přemýšlejte ale i o tom, co by mohlo být důležité pro lékaře s ohledem na stanovení nejlepšího léčebného postupu. Otevřenost je v tomto případě vždycky na místě. Nemáte třeba nějaké obtíže, svědí vás kůže natolik, že v noci nemůžete spát, nebo se cítíte už delší dobu smutní? To vše jsou důvody začít se svým lékařem otevřeně mluvit. Je načase, abyste se vrátili zpět do běžného života a užívali si ho, tak jako dříve. Nespokojte se s polovičatým výsledkem a jděte naproti čisté kůži a zdravým kloubům.

Třetí tip: zápisník jako nenahraditelná pomůcka

Začít můžete také tím, že si pořídíte diář nebo jakýkoliv jiný zápisník, do kterého si budete zaznamenávat projevy svého onemocnění. Jak často pociťujete bolest kůže, jak často vás trápí svědění nebo i jak často máte při probuzení oteklé nebo ztuhlé klouby. Nezapomeňte však, že důležité nejsou jen fyzické projevy onemocnění, ale i to, jak se cítíte, například jak často vás trápí vzhled vaší kůže. Jedině tak bude totiž váš lékař přesně vědět, jak se nemoc vyvíjí, a zvolí pro vás vhodnou léčbu. Zápisník pro zaznamenávání projevů lupénky a vaší léčby najdete v sekci ke stažení nebo na tomto odkazu.

Čtvrtý tip: dotazník, který si udělat před návštěvou lékaře

Velmi praktický je dotazník zvaný DLQI, který měří dopad kožního onemocnění na kvalitu života pacienta. Dotazník kvality života vytvořený podle DLQI k orientačnímu zhodnocení si můžete stáhnout zde a vyplnit ještě před návštěvou lékaře. Dotazník se skládá z 10 otázek, odpovědi jsou bodově hodnoceny a maximem je 30 bodů. Hodnota 0 znamená, že onemocnění nemá žádný vliv na kvalitu života. Již u hodnoty 5 je však dopad na kvalitu života považován za významný a pro lékaře je to signál, že současný stav pacienta nemusí být vyhovující. Otázky je vždy třeba vyplnit za poslední uplynulý týden. Vyplnění i vyhodnocení je velmi rychlé. Dotazník je užitečné využít i jako pravidelnou kontrolu především u pacientů s vážnější formou lupénky.1 Že to není podstatné, jak se cítíte? Je to přímo klíčové. Je škoda nebýt v životě spokojení tak, jak můžeme být. 

Na co nezapomenout: zajímejte se o nové možnosti léčby a nebojte se vzít situaci do svých rukou

Pacienti dnes mají v léčbě daleko více možností než kdykoliv předtím. Nezajímat se a nejít jim naproti znamená nevyužít šanci na spokojenější život. Zajímejte se o nové posuny v léčbě a mluvte o nich s lékařem. Nebojte se přímo zeptat, zda by pro vás byly vhodné. Za to přece nic nedáte. Vytěžte z pravidelných kontrol maximum, abyste z nich odcházeli co nejvíce spokojení. Pokud vám však lékař nenaslouchá a například říká „počkáme a uvidíme“ nebo „moc toho pro vás udělat nemůžu“ a vy máte pocit, že to nestačí, zvažte, zda nepožádat o konzultaci jiného odborníka. Podívat se můžete do našeho seznamu specializovaných center. Nespokojte se s polovičním výsledkem, jen to je cesta za čistou kůží. 

Reference:
1.   GKALPAKIOTIS, Spyridon, HORÁČEK, Jiří, OLEJÁROVÁ, Marta et al., 2019. In: Lupénka: Informační materiál pro pacienty. Praha: Novartis